#JednoSłowo

Okazja

Wtorek, 28 tydzień w ciągu roku

Spece od reklamy doskonale o tym wiedzą, że zdecydowana większość ich klientów, cieszy się jak małe dzieci, gdy uda im się kupić coś po okazyjnej cenie – z promocji. I klienci również się cieszą, że potrafili wykorzystać okazję, która się nadarzyła. Grzechem by było z takiej okazji nie skorzystać?!

Pamięta

Sobota, 27 tydzień w ciągu roku

Drugi dzień z rzędu, jako odpowiedź na usłyszany fragment z Listu do Galatów, Kościół wkłada w nasze usta ten sam refren psalmu: Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu. To słowo pełne nadziei, szczególnie na trudne chwile naszego życia, kiedy wydaje się nam, że Bóg i ludzie nas opuścili, że zostaliśmy sami ze swoimi troskami i sprawami… wtedy Kościół nam przypomina: Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu, które zawarł z Tobą. A jeśli pamięta, to znaczy, że jest wierny tej obietnicy, którą przymierze w sobie zawiera. To znaczy, że jest z Tobą, że nigdy Cię nie opuści.

Okruchy

Piątek, 27 tydzień w ciągu roku

Do dziś pamiętam z jakim przejęciem słuchałem w dzieciństwie baśni o królowej śniegu, Hansa Christiana Andersena, zachwycając się wspaniałymi ilustracjami p. Jana Marcina Szancera. Historia dwójki dzieci, Gerdy i Kaja, których przyjaźń trwa aż do momentu, w którym do oka chłopca wpada okruch tajemniczego zwierciadła, które w niebie stłukł szatan. To powoduje, że całkowicie zmienia się spojrzenie Kaja na świat. Tam gdzie widział dobro i piękno, teraz widzi tylko zło i brzydotę. Stał się krnąbrny i niegrzeczny. Wpada we władanie Królowej śniegu, z którą odjeżdża w nieznane. Gerda, wyrusza na poszukiwania swojego brata… aby w końcu, po długich perypetiach uzdrowić jego serce

Każdy

Czwartek, 27 tydzień w ciągu roku.

Być może, a właściwie z pewnością już to kiedyś mówiłem bądź pisałem, że najbardziej przejmującym słowem w dzisiejszej Ewangelii jest dla mnie słowo każdy. Rozwiązuje ono wszelkie ewentualne wątpliwości co do wysłuchania naszych modlitw, poszukiwania zarośniętych ścieżek do dobra w drugim człowieku i pukania w drzwi, które wydają się nigdy więcej nie otworzyć. Kiedy wydaje się mi, że nie ma to już najmniejszego sensu wraca jak bumerang dzisiejsza Ewangelia i Jezus, który mówi KAŻDY!

Rodzeństwo

Środa, 27 tydzień w ciągu roku

Mimo tego, że często odmawiamy modlitwę Ojcze nasz… niezbyt często zastanawiamy się nad jej konsekwencjami, nad jej treścią. Bo jeśli Ojciec jest nasz, to znaczy, że jesteśmy rodziną, rodzeństwem. A ta perspektywa absolutnie powinna zmienić nasz sposób budowania relacji z naszymi braćmi i siostrami. To nasz jest tym, co łączy nas ponad podziałami, różnicami poglądów politycznych i wszelakich innych.

Natychmiast

Wtorek, 27 tydzień w ciągu roku

Poruszający jest ten ognisty temperament św. Pawła, który ujawnia się właściwie w każdym zdaniu czytanego w liturgii Listu do Galatów. Tam wszystko płonie, jest pełne życia, zapału… niesamowita sprawa.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu – Gosławicach