#JednoSłowo

Last minute

Święto św. Mateusza Apostoła

Dostałem dziś rano maila z jednego z popularnych biur turystycznych. Otwieram, czytam… a tam potwierdzenie umowy na romantyczny wyjazd na Sycylię z bliżej nieznaną mi Panią, po nazwisku wnioskuję, że małżonką mojego dalekiego krewnego, którego imię również zaczyna się na M. Odesłałem z dopiskiem by pozdrowić krewnych i życzyć dobrej podróży.

Czwartek 24 tygodnia zwykłego

Przypominam, bracia, Ewangelię, którą wam głosiłem, którą przyjęliście i w której też trwacie. Przez nią również będziecie zbawieni, jeżeli ją zachowacie tak, jak wam rozkazałem. Chyba żebyście uwierzyli na próżno. (1 Kor 15, 1nn)

O czym jest Ewangelia? Na tak postawione pytanie większość z nas pewnie odpowie: o Panu Jezusie.

Niejasno

Środa 24 tygodnia zwykłego

Mam takie jedno zdjęcie z dzieciństwa, na którym strzelam najbardziej klasycznego focha ze wszystkich fochów świata. Nie mam dziś pojęcia o co właściwie poszło, może nawet o to, że mój brat chciał mi zrobić te zdjęcie… foch jednak jest.

Uparty

Święto św. Stanisława Kostki

Nie kryję swojego zdania, że trochę w przedstawianiu św. Stanisława Kostki wykrzywiliśmy jego postać. Na obrazach zwykle przedstawiany jest jako słodki chłopczyk, z oczami utkwionymi w niebo, rękami złożonymi do modlitwy. I bez wątpienia to wszystko prawda, ale zbytnio to dziś nie pociąga tych, którym św. Stanisław patronuje.

Centrum

Poniedziałek, 24 tygodnia zwykłego

Czytamy od kilku dni w Liturgii Mszy św. kolejne fragmenty 1 Listu do Koryntian. Niesamowite jest dla mnie to, jak żywe jest Słowo Boże, jak wciąż aktualne, jak korygujące i ustawiające nas do pionu, przypominające to, co najważniejsze.

Apostoł upomina chrześcijan z Koryntu za to, że spotkania wspólnoty Kościoła zamieniły się u nich w spotkania towarzyskie, że stały się okazją do pokazania swojego bogactwa, do rozmów towarzyskich, a nawet kłótni. Najprościej mówiąc, zapomnieli dlaczego się właściwie spotykają, jaka jest racja ich zebrań, czemu one właściwie mają służyć.

Wspomnienie Matki Bożej Bolesnej

Coraz głośniej mówi się o tym, czego często doświadczamy na własnej skórze. Technologia, która miała pomóc nam w różny sposób być razem, bardzo często prowadzi do izolacji, do osamotnienia. Zamiast prawdziwej wspólnoty daje nam ona bardzo często jedynie jej iluzję. Uciekamy w media społecznościowe, w świat wirtualny jednocześnie tracąc podstawowe umiejętności bycia razem, rozmowy, wspólnej zabawy i przeżywania cierpienia.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu – Gosławicach