Kamerton

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Gdy mam okazję głosić rekolekcje parafialne, to jedna z nauk dla dzieci jest bardzo „muzyczna”. Najpierw wspólnie śpiewamy z gitarą. Potem specjalnie rozstrajam gitarę i na tak rozstrojonym instrumencie próbuję akompaniować do śpiewu, co oczywiście kończy się fałszem i kakofonią dźwięków. W końcu stroję gitarę od kamertonu, który podaje dźwięk podstawowy – A.

Kluczowym jest tu właśnie owe A kamertonu, od którego rozpoczynam strojenie instrumentu – a więc pozbywanie się fałszu, by mogła zrodzić się harmonia.

Dokładnie tak samo jest w naszym życiu codziennym. Tym kamertonem jest Krzyż Chrystusa, który również nam podaje „dźwięk” A. A jak amor (czyli miłość). A jak aleteia (czyli prawda). Krzyż nie fałszuje. Zawsze jest znakiem absolutnej Miłości i Prawdy, która może stać się punktem odniesienia dla każdego człowieka. Ta Prawda, mówiąc o miłości pokazała czym ta miłość jest w najdoskonalszej formie. Zawsze gdy oddalam się w moim sercu od Krzyża, od jego prawdy, gdy zaczynam przed nim uciekać, albo zrzucać mój krzyż na kogoś innego… zawsze wtedy zaczynam fałszować i nie potrafię żyć w harmonii z innymi.

Jeśli pragniesz harmonii w życiu, zachwytu nad jej pięknem, bądź przygotowany na krzyż. Postaw go i wywyższ w swoim życiu.


Drukuj   E-mail