Rodzeństwo

Środa, 27 tydzień w ciągu roku

Mimo tego, że często odmawiamy modlitwę Ojcze nasz… niezbyt często zastanawiamy się nad jej konsekwencjami, nad jej treścią. Bo jeśli Ojciec jest nasz, to znaczy, że jesteśmy rodziną, rodzeństwem. A ta perspektywa absolutnie powinna zmienić nasz sposób budowania relacji z naszymi braćmi i siostrami. To nasz jest tym, co łączy nas ponad podziałami, różnicami poglądów politycznych i wszelakich innych.

Doskonale zdajemy sobie również sprawę z tego, że bycie rodzeństwem to nie tylko wspólna zabawa, ale także troska, która powoduje, że potrafimy również naszego brata lub siostrę z miłością i stanowczością upomnieć (jak św. Paweł w dzisiejszym czytaniu), ale także owo upomnienie z pokorą przyjąć (jak św. Piotr). I o ile upominanie (z różną motywacją) wychodzi nam wspaniale, o tyle przyjmowanie tych upomnień przychodzi już znacznie gorzej.

Warto każdego dnia modlić się o świadomość bycia dzieckiem Boga i bratem/siostrą wielu innych Jego dzieci, a także o pokorne przyjmowanie i troskliwe napominanie tych, którzy są naszym rodzeństwem w Bogu.


Drukuj   E-mail