Małżeństwo

Małżeństwo powinno być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z narzeczonych posiada stale lub tymczasowe zamieszkanie. Tam też należy załatwiać sprawy przedślubne. Jeżeli ślub ma się odbyć poza parafią zamieszkania należy poprosić kapłana z parafii zamieszkania o wypisanie zgody na spisanie protokołu przedmałżeńskiego poza parafią oraz na zawarcie związku małżeńskiego w innej parafii /w zaświadczeniu musi być ujęta parafia docelowa w której zamierza się spisać protokół i zawrzeć związek małżeński/.
Narzeczeni mając zamiar zawrzeć sakramentalny związek małżeński winni zgłosić się oboje do kancelarii parafialnej na trzy miesiące przed zamierzonym terminem ślubu w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego. Wcześniej należy uzgodnić termin spotkania z kapłanem.

Dokumenty wymagane do sakramentu małżeństwa:

• Metryka chrztu (ważna 6 miesięcy)
  • Metryka zgonu współmałżonka (dotyczy owdowiałych)
  • Dowód osobisty
  • Zaświadczenie o przyjętym sakramencie bierzmowania (lub odpowiednia adnotacja na metryce chrztu)
  • Zaświadczenie o udziale w konferencjach dla narzeczonych (kurs przedmałżeński) i rozmowach w Katolickiej Poradni Rodzinnej.
  • Świadectwo ukończenia katechezy w szkole średniej
  • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego – ważne trzy miesiące – niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny.

Na podstawie powyższych dokumentów zostanie spisany protokół przedślubny oraz zapowiedzi. Każde zamierzone małżeństwo należy podać do publicznej wiadomości, nie tylko z tej racji, że wierni są w sumieniu obowiązani wyjawić znane im przeszkody, ale także, dlatego, że małżeństwo winno być faktem znanym wspólnocie parafialnej, do której należą narzeczeni.
Zapowiedzi są głoszone w parafii narzeczonego i narzeczonej. Strona nie będąca z naszego terenu otrzyma prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w swojej parafii. Po wygłoszeniu zapowiedzi należy zaświadczenie o tym fakcie dostarczyć do naszej kancelarii.
Po spisaniu protokółu przedślubnego należy w najbliższym czasie przystąpić do sakramentu pokuty. Przy konfesjonale na początku spowiedzi należy zaznaczyć, iż jest to spowiedź przedślubna.