#JednoSłowo

Innemu

Poniedziałek, 5 tygodnia wielkanocnego

Lubimy być chwaleni. To takie proste, budujące nasze poczucie wartości. Dobre słowo, zauważenie naszego zaangażowania, docenienie włożonej pracy… kiedy ich brakuje czujemy się niedocenieni, nieważni, niekochani. Dziecko, które jest tylko karcone i strofowane, którego sukcesy przechodzą niezauważone, wyrasta na dorosłego słabego ducha. Nie będzie siebie cenić, albo wręcz będzie siebie poniżać. Będzie miało trudności w podejmowaniu decyzji. Będzie unikało konfrontacji z innymi i wyrażania swojego zdania. Będzie żyło z głębokim wewnętrznym głodem akceptacji i docenienia, który wyraża się czasem w najbardziej zaskakujące sposób.

Rozeznać

Święto św. Macieja Apostoła

Może dlatego, że będąc proboszczem muszę podejmować wiele różnych decyzji dotyczących spraw przeróżnych, sfery duchowej, a także materialnej; może dlatego mocno mnie dotknął dziś opis uzupełnienia grona Apostołów po zdradzie Judasza. To dobry przykład rozeznawania potrzeb i sposobów ich zaspokojenia.

Szeroko

Poniedziałek 4 tygodnia wielkanocnego

Czytam dzisiejsze Słowo i mam w głowie obraz z otwarcia jakiejś galerii handlowej, kiedy to tłumy ludzi tłoczą się u drzwi, by w końcu wedrzeć się do środka. Łatwo w internecie znaleźć filmy z takich wydarzeń – dantejskie sceny. Na nic zdają się wtedy zabezpieczenia, ogrodzenia i ochroniarze. Fala tłumu, która wlewa się do środka.

Zrozumieć

Sobota 3 tygodnia wielkanocnego

Gdy uczymy się jakiegoś języka obcego, to doskonale wiemy, że jego zrozumienie zaczyna się od nauki znaczenia pojedynczych słów i zdań, od najprostszych struktur charakterystycznych dla danego języka. Potem przychodzą coraz trudniejsze formy, które rozumiemy korzystając z zyskanej wcześniej wiedzy, szukając skojarzeń, podobnie brzmiących wyrazów itp. Może czasami się denerwujemy tym, że ktoś do nas mówi, a my rozumiemy z tego piąte przez dziesiąte. Wiemy jednak, że praktyka, posługiwanie się tym językiem, używanie go powoduje, że nasze zrozumienie rośnie.

Żagiel

Czwartek 3 tygodnia wielkanocnego

Poruszająca jest ta dyspozycyjność diakona Filipa na wezwania Ducha Świętego, o której słyszymy w dzisiejszym pierwszym czytaniu. Anioł Pański mówi: idź tam – idzie; podejdź do tego wozu – podchodzi. Od tej dyspozycyjności, od otwartości na natchnienia Ducha Świętego zaczyna się głoszenie Ewangelii poszukującemu człowiekowi. Ta dyspozycyjność, otwartość prowadzą do spotkania, które jest początkiem nowego życia Etiopa.

Filip rozpościera swoje serce jak żagiel i poddaje się tchnieniu Ducha Świętego. Dzięki temu uczestniczy w Bożym dziele. Mieć serce jak żagiel i dać się poprowadzić Bogu.

Prawda

Wtorek 3 tydzień wielkanocny

Jakiś czas temu przeczytałem książkę, która otwarła mi oczy na wiele iluzji, które na co dzień potrafią kierować moim życiem, a z których kompletnie nie zdaję sobie sprawy. Kłamstw, które wykrzywiają rzeczywistość.

Czasem sami je tworzymy, aby złagodzić nasze zderzenie z twardą rzeczywistością, są swego rodzaju ucieczką przed wolnością i odpowiedzialnością. Czasem są jednak po prostu wyrazem naszego egoizmu i postawienia siebie w centrum świata.

Słowa umierającego Szczepana doprowadzają Żydów do szału – umiera za prawdę. Cała zaś sytuacja jest dla mnie zachętą do refleksji nad moim przyjmowaniem prawdy – rzeczywistości. Na co i dlaczego się oburzam? Przeciw czemu buntuję? Co staje się powodem mojego zgorszenia? Czy przyjmuję wszystko bezkrytycznie dając się porwać fali emocji, czy też potrafię zastanowić się nad tym co jest dla mnie trudne do przyjęcia?

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu – Gosławicach
ul. Wiejska 101
45-240 Opole
tel. 77 402 79 35
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.