Milczenie

19 grudnia

Może dlatego, że tegoroczne święta są dla mnie w jakiś sposób całkowicie inne, w nowej roli (proboszcza) mocniej do mnie przemawia milczenie Zachariasza, któremu dosłownie odebrało mowę na dziewięć miesięcy, gdy nie uwierzył Bogu, że będzie miał syna. To takie milczenie, które choć zaczyna się w niewierze, kończy się wiarą. Gdy urodzi się Jan, gdy sąsiedzi przyjdą nadać mu imię, Zachariasz wyśpiewa pieśń uwielbienia, którą Kościół powtarza każdego poranka.

Cisza

18 grudnia

Poruszające jest to milczenie Józefa, który w Ewangelii nie wypowiada ani jednego słowa. Nie jest ono wyrazem pustki, bezmyślności. Nie jest również milczeniem złowrogim, czy nienawistnym. W tym milczeniu, w tej ciszy jest wielka troska o kochaną osobę, jest mnóstwo pytań wydawałoby się, że bez odpowiedzi, jest w końcu zasłuchanie się w wolę Bożą i zaufanie Bogu na to co nie znane.

Starania

Piątek 2 tygodnia adwentu

Tyle zabiegania w tym przedświątecznym czasie. Tyle spraw do załatwienia. Prezenty, ozdoby, zakupy, choinka i co tam jeszcze tylko można sobie wymyśleć. To wszystko ważne, nawet bardzo ważne. A jednak odnoszę wrażenie, że tak nas absorbuje, że potem bez najmniejszej krępacji potrafimy powiedzieć święta, święta i po świętach… bo rzeczywiście tak to przeżywamy.

Każdy

Wtorek 2 tygodnia adwentu

Izajasz nie owija w bawełnę mówiąc o kondycji człowieka: uroda człowieka jest jak trawa i kwiat na polu. Cieszą oczy, dają radość, ale wystarczy jedno mocniejsze tchnienie gorącego wiatru i usychają obracając się w proch.

Sernik

17 grudnia

Ponoć są na świecie dwa rodzaje ludzi: są ci, którzy lubią sernik z rodzynkami i druga, całkiem spora grupa, tych, którzy rodzynek w serniku nie cierpią, gdy na takowe natrafią – wydłubują je, a sam sernik z rodzynkami nazywają przewrotnie fujnikiem.

Osobiście jestem zwolennikiem sernika z rodzynkami i stanowisko to mam w sobie od lat dziecinnych, co potwierdzają licznie wydłubywane rodzynki z wypieków mojej mamy, bynajmniej nie po to, by je wyrzucić, ale właśnie po to, żeby je skrzętnie i najlepiej niepostrzeżenie wyjeść. Mamy z rodzeństwem spore zasługi w tej kwestii.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu – Gosławicach