Zapiski proboszcza

Starzy znajomi (cz. 2)

W zeszłym tygodniu pisałem o gnostycyzmie. Pierwszej z dwóch starych herezji (to są właśnie owi tytułowi „starzy znajomi”), które papież Franciszek określa alarmująco aktualnymi także dzisiaj, wskazując na ich ogromny wpływ na nasze myślenie, a przede wszystkim codzienne przeżywanie naszej wiary. Dzisiaj kilka zdań o drugim ze „starych znajomych” – pelagianizmie, który jak czytamy w Instrukcji: skłania człowieka do polegania wyłącznie na własnych siłach, ignorując działanie Ducha Świętego.

To prąd myślowy zapoczątkowany przez pochodzącego z Brytanii mnicha Pelagiusza (+ ok. 435 r.). Twierdził on m.in., że skutki grzechu pierworodnego nie dotknęły wszystkich ludzi, dlatego też natura ludzka jest zdolna sama przezwyciężyć grzech i osiągnąć świętość.

Starzy znajomi (cz. 1)

W 23. punkcie Instrukcja cytuje bardzo ciekawą wypowiedź papieża Franciszka, który ostrzega nas zarówno w wymiarze osobistym, jak i parafialnym przed dwoma, znanymi od wieków, a jednak nadal wciąż alarmująco aktualnymi herezjami: gnostycyzmem i pelagianizmem. Choć powstały w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, to i w naszych czasach zdają się być niezwykle żywotnymi prądami myślowymi w myśleniu wielu chrześcijan.

Wciąż się odnawiać

REFLEKSJE NAD INSTRUKCJĄ
NAWRÓCENIE DUSZPASTERSKIE WSPÓLNOTY PARAFIALNEJ
W SŁUŻBIE MISJI EWANGELIZACYJNEJ KOŚCIOŁA”

Sytuacja epidemiczna wymusza na nas wszystkich ogromne zmiany. Osobiście czuję się trochę nimi przytłoczony i myślę, że nie jestem w tym uczuciu odosobniony.

Wpływa to także bardzo znacząco na sposób funkcjonowania naszej wspólnoty parafialnej. Z wiadomych względów jest nas w świątyni dużo mniej. Bardzo dużo zaś jest nas online. W ostatnie niedziele nasza parafialna transmisja na portalu YouTube miała łącznie ponad 1700 wyświetleń. Biorąc pod uwagę, że w ostatnich latach średnio na mszy św. niedzielnej w naszym kościele było około 1100 osób – to nasza parafia wirtualnie się bardzo rozrosła. Farorza ten wirtualny sukces cieszy, ale jednocześnie coraz bardziej uświadamiam sobie, że zostaliśmy odarci z żywego i osobistego spotkania we wspólnocie.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu ? Gosławicach

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account