Jak być szczęśliwym?

Jak być szczęśliwym?

Z Ewangelii według świętego Marka. (Mk 10, 17 – 30)

Piotr zaczął mówić do Jezusa: „Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą”.

Jezus odpowiedział: „Zaprawdę powiadam wam: Nikt nie opuszcza domu, braci, sióstr, matki, ojca, dzieci i pól z powodu Mnie i z powodu Ewangelii, żeby nie otrzymał stokroć więcej teraz, w tym czasie, domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól wśród prześladowań, a życia wiecznego w czasie przyszłym”.

Pytanie, z którym dziś przychodzi w Ewangelii do Jezusa człowiek jest pytaniem, które jeśli dobrze się zastanowić napędza życie każdego z nas. Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Dzisiaj, nieco innymi słowami zapytałby dokładnie o to samo:Co mam robić, żeby być szczęśliwym? Odpowiedzi na te pytanie szukamy właściwie całe życie. Przecież większość z tego co robimy, robimy dlatego, żeby być szczęśliwymi. Może nawet na co dzień o tym w ten sposób nie myślimy, ale dochodzi to do nas wtedy, gdy nasze działania nie dają nam szczęścia i musimy szukać gdzieś indziej.

W poszukiwaniu szczęścia wybieramy zawód, pracę, zakładamy rodzinę, podróżujemy, podejmujemy różne decyzje finansowe. To porusza nasze życie.

Jaką więc odpowiedź daje dzisiaj żywe Słowo? Nie jest ona żadnym wielkim odkryciem, ale warto na nowo ją sobie uświadomić.

  1. Słuchaj i żyj według przykazań Bożych.Nie tylko tych, które Ci pasują. Nie wybieraj sobie tego, co jest twoim zdaniem dziś przydatne, a co nie. Jak tylko potrafisz, przestrzegaj wszystkich przykazań!
  2. Słuchaj i wprowadzaj w życie Słowo Boże.To ono jest Twoją prawdziwą Mądrością. To ono potrafi właściwie ocenić podejmowane przez Ciebie decyzje, pokazać ich najgłębsze motywy i konsekwencje. Bo to Słowo jest żywe i skuteczne. W tym Słowie mówi do Ciebie Pan Bóg.
    Sam wielokrotnie doświadczam tego, jak Słowo Boże mnie z jednej strony koryguje, prostuje i poucza, a z drugiej dodaje mi sił, daje poczucie bezpieczeństwa, zwalnia z wielu niepotrzebnych wewnętrznych dysput ze sobą i z opiniami innych – daje po prostu wolność! To Słowo jest naprawdę żywe! Pan Bóg naprawdę przez to Słowo do mnie mówi! Daje się mi poznać! Pokazuje jaki jest! Pozbawia wszelkich złudzeń!
  3. Bądź hojny!Sam wciąż się tego uczę. I wciąż na nowo daję się zaskakiwać jak Bóg tym, którzy zdecydują się na szaleństwo bycia hojnym w dawaniu siebie i tego co posiadają, rzeczywiście daje stokroć więcej. Doświadczyłem tego w ostatnich latach na wielu różnych płaszczyznach. Zaczynając od relacji z innymi, a kończąc na finansach.
    To jest w jakiś sposób niesamowite, jak rezygnując z czegoś co mogę mieć tylko i wyłącznie dla siebie, dostaję w miejsce tego stokroć więcej w całkowicie niespodziewany i zaskakujący sposób. Pewnie będzie jeszcze wiele okazji, żeby o tym opowiedzieć. 

To takie trzy rady na szczęście z niedzielnej lektury Słowa Bożego.
Bez wątpienia wymagają podjęcia pewnego ryzyka zaufania Bogu… ale naprawdę warto to zrobić!

Dobrego tygodnia

ks. Marcin 

 

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Opolu - Gosławicach

ul. Wiejska 101
45-240 Opole
tel. 77 402 79 35
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informujemy, że strona używa plików cookie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka WNMP z siedzibą przy ul. Wiejskiej 101 w Opolu, reprezentowana przez ks. Marcina Cytryckiego, proboszcza parafii.
Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl ;

Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;

Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Parafia WNMP w Opolu Gosławicach oraz Redaktor Strony. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl ), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.
Wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii WNMP w Opolu umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.