Królestwo

Z Ewangelii według świętego Łukasza (13, 18 ? 21).

Jezus mówił: ?Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posadził w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki powietrzne gnieździły się na jego gałęziach?.

I mówił dalej: ?Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło?.

Jakkolwiek to dziwnie może wyglądać, warto przez chwilę postawić się w miejscu ziarnka gorczycy, albo w miejscu zakwasu, o których mówi Jezus w Ewangelii. Ile takie ziarnko musi pokonać trudności, by przebić się przez kolejne warstwy ziemi, by wypuścić korzenie i pierwsze pędy, by potem wzrastać, aż do postaci drzewa. Ale z drugiej strony jak wielka energia tkwi w tym małym ziarnku, które wyrasta w wielkie drzewo, w którego gałęziach gnieżdżą się ptaki. To obraz wielkiego Dobra jakim jest Królestwo Boże wzrastające w nas i wokół nas.

Wydaje się, że nasz świat nasza rzeczywistość są pozbawione Boga, a tą przypowieścią Jezus nam przypomina, że Królestwo Boże nieustannie wzrasta. Musi pokonać wiele trudności, ale tkwi w nim ogromna energia.  Kwestią otwartą pozostaje to na ile ja pozwalam wzrastać Królestwu Bożemu w swoim sercu, w mojej rodzinie, parafii, Ojczyźnie. Co konkretnie robię, co pomaga objawić się królowaniu Boga w naszym codziennym życiu.

A może moje decyzje bardziej przeszkadzają niż pomagają we wzroście Królestwa?

Ważne pytania.

Dobrego tygodnia!
ks. Marcin Cytrycki

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Opolu - Gosławicach

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka WNMP z siedzibą przy ul. Wiejskiej 101 w Opolu, reprezentowana przez ks. Marcina Cytryckiego, proboszcza parafii.
Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl ;

Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;

Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Parafia WNMP w Opolu Gosławicach oraz Redaktor Strony. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl ), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.
Wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii WNMP w Opolu umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.