Królestwo

Z Ewangelii według świętego Łukasza (13, 18 ? 21).

Jezus mówił: ?Do czego podobne jest królestwo Boże i z czym mam je porównać? Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posadził w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki powietrzne gnieździły się na jego gałęziach?.

I mówił dalej: ?Z czym mam porównać królestwo Boże? Podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż wszystko się zakwasiło?.

Jakkolwiek to dziwnie może wyglądać, warto przez chwilę postawić się w miejscu ziarnka gorczycy, albo w miejscu zakwasu, o których mówi Jezus w Ewangelii. Ile takie ziarnko musi pokonać trudności, by przebić się przez kolejne warstwy ziemi, by wypuścić korzenie i pierwsze pędy, by potem wzrastać, aż do postaci drzewa. Ale z drugiej strony jak wielka energia tkwi w tym małym ziarnku, które wyrasta w wielkie drzewo, w którego gałęziach gnieżdżą się ptaki. To obraz wielkiego Dobra jakim jest Królestwo Boże wzrastające w nas i wokół nas.

Wydaje się, że nasz świat nasza rzeczywistość są pozbawione Boga, a tą przypowieścią Jezus nam przypomina, że Królestwo Boże nieustannie wzrasta. Musi pokonać wiele trudności, ale tkwi w nim ogromna energia.  Kwestią otwartą pozostaje to na ile ja pozwalam wzrastać Królestwu Bożemu w swoim sercu, w mojej rodzinie, parafii, Ojczyźnie. Co konkretnie robię, co pomaga objawić się królowaniu Boga w naszym codziennym życiu.

A może moje decyzje bardziej przeszkadzają niż pomagają we wzroście Królestwa?

Ważne pytania.

Dobrego tygodnia!
ks. Marcin Cytrycki

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu ? Gosławicach

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account