2020

To co trzeba! Teraz!

Z Dziejów Apostolskich. (Dz 18,1-8)

Paweł opuścił Ateny i przybył do Koryntu. Znalazł tam pewnego Żyda, imieniem Akwila, rodem z Pontu, który z żoną Pryscyllą przybył niedawno z Italii, ponieważ Klaudiusz wysiedlił z Rzymu wszystkich Żydów. Przyszedł do nich, a ponieważ znał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i pracował; zajmowali się wyrobem namiotów. A co szabat rozprawiał w synagodze i przekonywał tak Żydów, jak i Greków. Kiedy Sylas i Tymoteusz przyszli z Macedonii, Paweł oddał się wyłącznie nauczaniu i udowadniał Żydom, że Jezus jest Mesjaszem. A kiedy się sprzeciwiali i bluźnili, otrząsnął swe szaty i powiedział do nich: „Krew wasza na waszą głowę, jam nie winien. Od tej chwili pójdę do pogan”.

Odszedł stamtąd i poszedł do domu pewnego „czciciela Boga”, imieniem Tycjusz Justus. Dom ten przylegał do synagogi. Przełożony synagogi, Kryspus, uwierzył w Pana z całym swym domem, wielu też słuchaczy korynckich uwierzyło i przyjmowało wiarę i chrzest.

Dwa płuca i parafialna tarcza antykryzysowa

Z Dziejów Apostolskich. (Dz 4,32-37)

Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wszyscy mieli wielką łaskę. Nikt z nich nie cierpiał niedostatku, bo właściciele pól albo domów sprzedawali je i przynosili pieniądze ze sprzedaży, i składali je u stóp apostołów. Każdemu też rozdzielano według potrzeby. Tak Józef, nazwany przez apostołów Barnabas, to znaczy „Syn Pocieszenia”, lewita rodem z Cypru, sprzedał ziemię, którą posiadał, a pieniądze przyniósł i złożył u stóp apostołów.

Psalmy Życia

Z Psalmu 33. (4-5.18-19.20 i 22)

Słowo Pana jest prawe, a każde Jego dzieło godne zaufania.
On miłuje prawo i sprawiedliwość, ziemia jest pełna Jego łaski.
Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, na tych, którzy czekają na Jego łaskę,
aby ocalił ich życie od śmierci i żywił ich w czasie głodu.
Dusza nasza oczekuje Pana, On jest naszą pomocą i tarczą.
Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska według nadziei, którą pokładamy w Tobie. 

O Tym, który jest blisko

Zwykle to są #ZapiskiProboszcza, ale w czas kwarantanny jest nieco więcej czasu, więc są i #FarorzowePogadanki, czyli kilka słów komentarza do Żywego Słowa. Oglądajcie i serdecznie Was pozdrawiam

ks. Marcin 

Nie po naszej myśli

Tak Bogu ufaj, jakby całe powodzenie spraw zależało tylko od Boga, a nie od ciebie;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał to wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła. 

Św. Ignacy z Loyoli

Są takie chwile, w których nie wszystko układa się po naszej myśli. Można na te sytuacje pomstować. Można przed nimi uciekać. Bez wątpienia jednak najlepszym wyjściem jest się z nimi po prostu zmierzyć i je przeżyć. Są one bowiem nieodłącznym elementem naszego życia. Przekonanie, że nigdy nie spotka mnie nic, co nie zgadza się z moim osobistym planem na życie, jest iluzją ? kłamstwem.

Martwy Punkt

Z Ewangelii według świętego Marka.

 Jezus i uczniowie przyszli do Betsaidy. Tam przyprowadzili Mu niewidomego i prosili, żeby się go dotknął. On ujął niewidomego za rękę i wyprowadził go poza wieś. Zwilżył mu oczy śliną, położył na niego ręce i zapytał: ?Czy widzisz co?? A gdy przejrzał, powiedział: ?Widzę ludzi, bo gdy chodzą, dostrzegam ich niby drzewa?. Potem znowu położył ręce na jego oczy. I przejrzał on zupełnie, i został uzdrowiony; wszystko widział teraz jasno i wyraźnie. Jezus odesłał go do domu ze słowami: ?Tylko do wsi nie wstępuj?

Tzw. Martwy punkt, to przestrzeń z tyłu i z boku naszego samochodu, której nie widać w żadnym lusterku. Powoduje on, że podczas zmiany pasa nie widzimy, że na sąsiednim pasie porusza się inne auto lub zauważamy je dosłownie w ostatniej chwili. W takiej sytuacji o stłuczkę bardzo łatwo. Odpowiednie ustawienie lusterek pozwala tą niewidoczną przestrzeń zminimalizować.

Podobnie jak w ruchu drogowym, także w naszym życiu (codziennym, religijnym, duchowym, moralnym, zawodowym) musimy mieć świadomość istnienia takich martwych punktów. To te przestrzenie, które pozostając dla nas niewidoczne, wpływają jednak na nasze życie. O ich istnieniu zwykle przekonujemy się zwykle bardzo podobnie, jak w ruchu drogowym, gdy doprowadzają do mniej lub bardziej bolesnej stłuczki z inną osobą albo z samym sobą.

W samochodzie używamy lusterek, aby zminimalizować tę niepoznaną przestrzeń. Życie to o wiele bardziej skomplikowana rzeczywistość. Ale także tutaj potrzebujemy luster, aby zobaczyć sprawy, które na co dzień umykają naszej świadomości. Bardzo dużo możemy zobaczyć sami ? podejmując refleksję nad swoimi postawami. Zastanawiając się co i dlaczego robię, bądź nie robię? Skąd się biorą i dokąd prowadzą moje życiowe decyzje? Naprawdę wiele możemy zobaczyć sami ? jeśli tylko będziemy uczciwie nad tym pracować.

Ale najlepszym lustrem dla nas jest zawsze drugi człowiek, który potrafi nam pomóc zobaczyć te miejsca naszej osobowości, z których istnienia czasem nie zdajemy sobie sprawy, a które jednocześnie mogą doprowadzać do szału wszystkich, którzy są wokół nas.

W Ewangelii, którą dałem na początku tego artykułu, Jezus wyprowadza ślepego człowieka poza wioskę i dopiero tam otwiera mu oczy. To ważny szczegół. Czasem tak się przyzwyczajamy do pewnych naszych zachowań, że stajemy się ślepi na ich właściwą ocenę. Zostają umieszczone w swego rodzaju martwym punkcie ? stajemy się na nie ślepi. Dopiero ktoś inny, może otworzyć nam oczy ? pokazać nam owe martwe punkty np. wyprowadzając nas poza przestrzeń naszych utartych schematów i przyzwyczajeń. Przed nami czas rekolekcji. Rekolekcje to czas wychodzenia ze schematów i zauważania tych przestrzeni, które choć niewidoczne ? wpływają na nasze życie: w sposób negatywny, ale i w sposób pozytywny.

Może się bowiem okazać, że ów martwy punkt jest miejscem, w którym Bóg otworzył dla mnie niewyczerpane Źródło Życia. I czeka bym w końcu z niego zaczerpnął.

 

Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam
i zapraszam na rekolekcje

ks. Marcin Cytrycki

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opolu ? Gosławicach
ul. Wiejska 101
45-240 Opole
tel. 77 402 79 35
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account