Tam, gdzie wszystko się kończy

Z Księgi Tobiasza

Ja, Tobiasz, w noc Pięćdziesiątnicy, potem jak pogrzebałem umarłych, wykąpałem się i poszedłem na podwórze, i położyłem się pod murem dziedzińca. Z powodu upału miałem twarz odkrytą. Nie zauważyłem, że ptaki siedziały nade mną na murze. Wtedy spadły ich ciepłe odchody na moje oczy i spowodowały bielmo. Poszedłem do lekarzy, aby się wyleczyć. Ale im więcej smarowano je maścią, tym bardziej oczy moje wygasały z powodu bielma, aż w końcu całkiem oślepłem. Przez cztery lata byłem niewidomy. 

Bardzo lubię starotestamentalną księgę Tobiasza. Nie za długa. Zwroty akcji jak w dobrej powieści przygodowej.  Do tego jeszcze Słowo Boże i płynąca z niego odwieczna mądrość. Gorąco polecam lekturę indywidualną, ale także to doskonała opowieść przed snem dla najmłodszych. Gwarantuję, że dzieci będą słuchały z zapartym tchem i czekały na to, co się jeszcze wydarzy. Redaktorzy lekcjonarza mszalnego tak poszatkowali jednak tę opowieść, że mamy w ciągu tygodnia zaledwie kilka fragmentów, które, jeśli nie znamy kontekstu, mogą się wydawać zaskakujące, albo po prostu dziwne.

Księga opowiada historię dwóch Tobiaszów (starszego – ojca i młodszego – syna). Rzecz dzieje się w czasie niewoli babilońskiej, kiedy to Żydzi żyją w rozproszeniu. Poznajemy starego Tobiasza jako pobożnego Żyda, który choć na obczyźnie, przestrzega przepisów prawa, nawet jeśli trzeba sprzeciwić się nakazowi króla. Ów człowiek wskutek nieszczęśliwego wypadku ślepnie, o czym czytamy powyżej. Jego życie radykalnie się zmienia, a on sam popada w coraz większą gorycz (za dużo szczegółów nie chcę zdradzić, żeby nie popsuć radości czytania). 

Szala goryczy się przelewa, gdy nawet jego żona zwraca się przeciwko niemu. Wtedy Tobiasz prosi Boga o śmierć. To, co wydaje się końcem, okazuje się być początkiem głębokiej przemiany, którą doświadcza Tobiasz i cała jego rodzina.

Czytam kolejny raz tę księgę i kolejny raz budzi ona we mnie głębokie przekonanie, że Bóg nie opuszcza nas nawet w sytuacjach, w których wydaje nam się, że to już koniec. Byle tylko w tym ostatnim momencie otworzyć swoje serce na Jego działanie i prowadzenie. Wtedy to doświadczenie ogołocenia i kryzysu staje się zalążkiem całkowicie nowego życia, które nigdy nie stałoby się naszym udziałem, bez tych trudnych wcześniejszych doświadczeń. Bóg ma zdecydowanie szerszą perspektywę niż my. Widzi więcej, głębiej i dalej. A przede wszystkim potrafi nawet z największego nieszczęścia wyprowadzić wielkie szczęście. 

Polecam jeszcze raz Księgę. Tobiasza. To niezwykle mądre Słowo od Boga dla każdego.

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie

ks. Marcin

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Opolu - Gosławicach

ul. Wiejska 101
45-240 Opole
tel. 77 402 79 35
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informujemy, że strona używa plików cookie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka WNMP z siedzibą przy ul. Wiejskiej 101 w Opolu, reprezentowana przez ks. Marcina Cytryckiego, proboszcza parafii.
Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl ;

Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;

Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Parafia WNMP w Opolu Gosławicach oraz Redaktor Strony. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl ), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.
Wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii WNMP w Opolu umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.