Aktualności

Pielgrzymka do Grecji śladami św. Pawła (20 - 27.09.2024)

Grecja2024

Zapisy poprzez poniższy formularz ewentualnie osobiście w kancelarii parafialnej.

Uwaga! 
W grupie z parafii Opole - Gosławice - miejsc brak!
Została utworzona druga grupa z parafii w Zagwiździu, w której są wolne miejsca. Zapisy przez ten sam formularz.

Prosimy o dokładne wypełnienie wszystkich pól formularza!
Prosimy o podawanie numeru telefonu do konkretnej osoby. Jest to przydatne w przypadku zgubienia się lub innych sytuacji awaryjnych.

Potwierdzeniem zapisu jest otrzymanie wiadomości e-mail. W niej również podane będą numery kont do wpłat w PLN i w Euro, oraz proponowany terminarz wpłat. Jeśli nie ptrzymali Państwo maila - prosimy sprawdzić folder SPAM, ewentualnie zmienić przeglądarkę internetową wykorzystywaną do wypełnienia formularza. W razie problemów prosimy o kontakt.

1 DZIEŃ:     Przejaz autokarem z Opola - Gosławic na lotnisko. Odprawa biletowo-bagażowa. Przelot do Aten. Transfer do hotelu w Atenach, zakwaterowanie, nocleg.

2 DZIEŃ:     Śniadanie. Zwiedzanie Aten. Wejdziemy na Wzgórze Akropolu, aby zobaczyć Partenon, Erechtejon, monumentalne Propyleje. Ogromnym przeżyciem z pewnością będzie wejście na Wzgórze Aresa – Areopad, z którego przemawiał do Ateńczyków Św. Paweł. Przejazd do Delf – jednego z najważniejszych miejsc kultu religijnego świata starożytnego. Po drodze zawitamy do klasztoru św. Łukasza (Ossios Loukas z XI-XII w.), wpisanego na Listę UNESCO ze wspaniałymi malowidłami przedstawiającymi Chrystusa Pantokratora w otoczeniu sześciu archaniołów oraz kryptą kryjącą relikwię świętego pustelnika. Delfy - Spacer po przepięknie położonym terenie dawnych świątyń: świątynia Apollina ze słynną wyrocznią delficką, Omfalos – starożytny „pępek świata”, teatr, Świątynia Ateny i stadion w miejscu dawnych igrzysk pytyjskich. Zakwaterowanie w Delfach. Kolacja i nocleg.

3 DZIEŃ:     Śniadanie. Przejazd w stronę klasztorów Meteora – słynnego masywu skalnego z zespołem monastyrów na ich szczycie i zwiedzanie dwóch wybranych klasztorów. Zakładane od X wieku klasztory nazwane „meteor" czyli „wiszące na niebie", w 1988 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zakwaterowanie w okolicach Tesalonik. Kolacja i nocleg.

4 DZIEŃ:     Śniadanie. Przejazd na zwiedzanie Salonik – najważniejszego miasta Macedonii Egejskiej, miejsca pochodzenia i początków działalności świętych Apostołów Słowian – Cyryla i Metodego (scs. Sołuń), a także urodzenia i pochówku św. Dymitra – męczennika z IV w. W mieście powstała jedna z pierwszych gmin chrześcijańskich, do której Święty Paweł skierował dwa ze swoich listów i dwukrotnie ją odwiedził. Zobaczymy min. takie budowle jak Biała Wieża – symbol miasta oraz zabytki bizantyjskiej i wczesnochrześcijańskiej architektury wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, wśród których jednym z najcenniejszych jest Bazylika św. Dymitra z zespołem katakumb, w których więziono świętego, Łuk i Mauzoleum Galeriusza – późniejszy kościół Św. Jerzego. Następnie przejazd do Kavali, do którego dotarł św. Paweł wraz z Sylasem i Tymoteuszem podczas swej pierwszej podróży do Europy (pomnik świętego Pawła, stary port i akwedukt) oraz do Filippi – starożytne miasto Filipa Macedońskiego, które trzykrotnie odwiedził św. Paweł, którego mieszkankę – Lidię ochrzcił jako pierwszą Europejkę, a do mieszkańców – Filipian skierował jeden ze swych Listów. Zobaczymy teren wykopalisk ze śladami starożytności: forum, amfiteatr, dwie bazyliki oraz krypta - prawdopodobne "więzienie św. Pawła". Powrót do hotelu w okolicach Tesalonik. Kolacja, nocleg.

5 DZIEŃ:          Śniadanie. Przejazd na Peloponez. Krótki postój w Termopilach przy pomniki Leonidasa oraz nad Kanałem Korynckim. Kanał Koryncki jest fenomenem stworzonym przez człowieka. Łączy dzisiaj dwa morza: Jońskie z Egejskim oraz skraca podroż statkom z Europy do Afryki. Przekopywany był 2500 lat. 

Jest efektem pracy ludzkich mięśni, pochłonął tysiące niewolników i jest tajemnicą starożytnych architektów – nie bez powodu to jeden ze 100 cudów świata architektury antycznej Grecji. Następnie zwiedzanie Starożytnego Koryntu, który kojarzony jest głównie ze Św. Pawłem i jego ewangelizacją Europy. Tutaj założył największa gminę żydowska i tutaj spędził aż 18 miesięcy. Zwiedzimy agore z bema - mównicą, z której przemawiał do Koryntian, zobaczymy świątynię Apollona z VI w p.n.e, poznamy historie Heter, które służyły Afrodycie. Zakwaterowanie w Tolo. Kolacja i nocleg.

6 DZIEŃ:     Śniadanie w hotelu. Przejazd do Epidauros - sanktuarium Asklepiosa, boga sztuki medycznej. Tutaj dokonano pierwszej trepanacji czaszki, cesarskiego cięcia, tutaj powstały słowa przysięgi Asklepiosa. Wejdziemy do lokalnego muzeum ze sprzętem medycznym, częścią odkrywek z terenu Asklepiejonu a następnie do wyjątkowego teatru z IV w p n.e, który do dziś przyjmuje wielkie sławy, wystawiając spektakle bez nagłośnienia w okresie każdego lata. Ostatnim miejscem, które zwiedzimy dnia dzisiejszego będą Mykeny. Wejdziemy do Grobu Agamemnona zwanego Skarbcem Atreusza, przez bramę lwów podejdziemy do cytadeli Agamemnona. Wyjątkowo ciekawe muzeum odkryje bogactwo rodu Atrydów z maską władcy, bronią, sprzętem gospodarstwa domowego i tabliczkami z pismem linearnym B. Nafplion- weneckie miasto, pierwsza stolica młodej, niepodległej Grecji z fortecami i bastionami. Znane również jako miasto zakochanych. Spacer po starówce, która na pewno swoim klimatem przeniesie Państwa w czasy, kiedy panowali tu Wenecjanie czy Turcy. Zobaczymy uroczą starówkę, cerkiew Św. Spirydona, pod którą zamordowano pierwszego prezydenta Grecji, Plac Konstytucji. Msza w polskim kościele. Powrót do hotelu w Tolo, kolacja, nocleg.

7 DZIEŃ:     Śniadanie. Rejs na wyspy Hydre i Spetses. Hydra jest wyjątkową perłą wysp greckich. Nie posiada ruchu kołowego, ma wyjątkową architekturę i była ukochana wyspa L. Cohena. Na tym niewielkim skrawku ziemi znajduje się aż 365 cerkiewek. Spetses jest piękną, klasyczna damą, po której poruszają się dorożki a goście przybywają tu by zanurzyć się w błękitno - białych wodach malutkich zatoczek. Powrót do hotel w Tolo, kolacja, nocleg.

8 DZIEŃ:     Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Grecji. Zobaczymy teatralna zmianę warty pod Parlamentem (Grobem Nieznanego Żołnierza), Tryptyk Ateński, Łuk Cesarza Hadriana, Stadion Panatenajski. Czas wolny. Następnie transfer na lotnisko. Odprawa bagażowo – biletowa, wylot do Polski.

Koszt 2000 PLN (zaliczka 500 PLN przy zapisie) + 500 Euro (płatne na konto) + 200 Euro (płatne na miejscu)

Cena zawiera: Przelot do Grecji lotem rejsowym Katowice-Ateny-Katowice; bagaż rejestrowany 20 kg, opłaty lotniskowe; Zakwaterowanie w hotelach 3* w pokojach 2 i 3 osobowych (1 osobowy- dopłata 160 euro za pobyt); Wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje); Transport komfortowym autokarem na terenie Grecji; Ubezpieczenie KL, NNW i bagaż (KL 10000 euro, NNW 2000 euro BP 200 euro); Składki na TFG 10 zł/os oraz składki na TFP 10 zł/os; Opiekę pilota/ przewodnika; Opiekę duchową kapłana.

 

Kontakt

Parafia Rzymskokatolicka
Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Opolu - Gosławicach

ul. Wiejska 101
45-240 Opole
tel. 77 402 79 35
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informujemy, że strona używa plików cookie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka WNMP z siedzibą przy ul. Wiejskiej 101 w Opolu, reprezentowana przez ks. Marcina Cytryckiego, proboszcza parafii.
Kontakt do Inspektora ochrony danych w Diecezji Opolskiej to: tel. 77 454 38 37, e-mail: iod@diecezja.opole.pl ;

Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;

Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Parafia WNMP w Opolu Gosławicach oraz Redaktor Strony. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl ), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.
Wszystkie dane osobowe na stronie internetowej parafii WNMP w Opolu umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.